۳۰ مهر ۱۴۰۰
  ۳۰ مهر ۱۴۰۰
0
0

ویژوال بیسیک دات نت (VB.Net) چیست و چه کاربردی در تست نفوذ دارد ؟

329 بازدید
ویژوال بیسیک دات نت چیست

ویژوال بیسیک دات نت یک زبان نویسی تحت ویندوز است که توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۱ ارائه شده است. اما موضوعی که برای ما مهم است استفاده این زبان برنامه نویسی در زمینه ی هک و امنیت می باشد. من در این مقاله فصل تمام کاربردهای این زبان قدرتمند رو معرفی کردم که پیشنهاد می کنم حتماً تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

ویژوال بیسیک دات نت (VB.Net) چیست؟

ویژوال بیسیک دات نت یک زبان برنامه نویسی شیء گرا و سطح بالا است. کدهای این زبان برنامه نویسی توسط چارچوب دات نت فریم ورک اجرا می شود. زبان بیسیک، دوران تحول زیادی پشت سر گذاشته است. برنامه نویسی در نسخه های اولیه ی این زبان دشواری های زیاد داشت ولی در نسخه ی جدید آن قابلیت بالایی برای برنامه نویسی دارد که در محیط برنامه نویسی قدرتمندی به نام ویژوال استودیو (Microsoft Visual Studio) برنامه نویسی می شود. برنامه نویسی به این زبان، به شدت ساده و راحت است چون اکثر کدها توسط محیط برنامه نویسی آن تولید می شود.

 

ویژوال بیسیک دات نت یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۱ توسعه و راه اندازی شد و برای توسعه برنامه های وب ، دسکتاپ ، تلفن همراه و موارد دیگر استفاده می شود.

 

یکی از تصورات غلطی که اکثر افراد نسبت به ویژوال بیسیک دات نت دارند، این است که این زبان برنامه نویسی یک زبان قدیمی و کلاسیک هست که معمولاً از نسخه کلاسیک ویژوال بیسیک یعنی وبی ۶ (VB6) برای افراد مبتدی مورد استفاده قرار می گرفت همان است. در حالی که قابلیت‌های آن کاملاً با #C برابر است. در ضمن زبان مفسری نیست. با استفاده از این زبان برنامه نویسی علاوه بر ویندوز می توانید برنامه نویسی آندروید و IOS هم انجام بدید که با از نرم افزار های B4A و B4I از شرکت Anywhere Software این کار صورت می گیرد.

 

چرا باید ویژوال بیسیک دات نت را یاد بگیریم؟

چون یاد گیری این زبان برنامه نویسی VB.NET به شدت راحت است و یک جورایی مثل پایتون محسوب می شود. اما تفاوتی که این زبان برنامه نویسی با پایتون دارد در خروجی و سرعت اجرای این دو زبان است. اگر دوست دارید ابزار های گرافیکی سریع و قدرتمند و واقعا کاربردی بسازید من VB.NET رو بهتون پیشنهاد می کنم.

 

پیش نیازهای یادگیری زبان VB.Net

برای یادگیری زبان ویژوال بیسیک دات نت (VB.NET)، داشتن دانش اولیه در کامپیوتر، آشنایی با برنامه نویسی شی گرا لازم است. مهم تر از اون نیازی نیست کل مطالب یک زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرید البته اگر برای تست نفوذ میخواهید از این زبان برنامه نویسی استفاده کنید، کافیه فقط با سرچ به هدف خودتون برسید.

 

دات نت فریم ورک (Net Framework.) چیست؟

هر چند که ویژوال بیسیک یک زبان برنامه سازی است و می تواند به طور مستقل مورد استفاده قرار گیرد، ولی با محیط اجرایی خود، یعنی Net Framework. ارتباط خاصی دارد. این ارتباط به دو دلیل ارتباط خاصی دارد یکی از دلایل ویژوال بیسیک توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده تا کد مربوط به دات نت فریم ورک رو اجرا کند. دلیل دوم امکاناتی که ویژوال بیسیک ارائه میکند، توسط محیط اجرایی دات نت فریم ورک اجرا می شود.

Net Framework. یک محیطی برای توسعه و اجرای برنامه های شیء گرا یا برنامه های مبتنی بر قطعات نرم افزاری مناسب است. زبان های برنامه سازی مختلف می توانند با هم کار کنند. تا جایی که به ویژوال بیسیک مربوط می شود، Net Framework. از دو ابزار مهم استفاده می کند، اولی CLR یا Common Language Runtime است. CLR سیستمی است که اجرای برنامه را کنترل می کند. CLR باعث می شود که بتوان برنامه را با ترکیبی از زبان های مختلف نوشت و برنامه ها را با امنیت بالایی اجرا کرد.

دومین ابزار دات نت  فریمورک کتابخانه های کلاس است. این کتابخانه به برنامه ی ویژوال بیسیک اجازه می دهد به محیط زمان اجرا دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال اگر برنامه می خواهد داده هایی را از ورودی بخواند یا اطلاعاتی را به خروجی ببرد، باید از کتابخانه ی کلاس استفاده کند. هانطور که از نامش پیداست، کتابخانه ی کلاس حاوی تعدادی کلاس از پیش نوشته شده است که امکانات زیادی را برای برنامه نویسان فراهم می آورد.

 

تفاوت Visual Basic .NET و #C

زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک و سی شارپ یکسری تفاوت هایی با هم دارند، ولی افرادی که با زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس یا سی شارپ کار کردند درباره توانایی Visual Basic .NET اشتباه می کنند. خیلی از افراد فکر می کنند که کارهایی میشه سی شارپ کرد که با Visual Basic .NET نمیشه انجام داد.

با توجه به اینکه این دو زبان با هم یکسری تفاوت ها دارند، ولی هم ویژوال بیسیک دات نت و هم سی شارپ دو زبان های برنامه نویسی پیشرفته ای هستند و با وجود فریمورک دات نت دیگه در نهایت براش فرقی نمی کند که شما یک برنامه رو با سی شارپ یا وبی دات نت نوشتید. دات نت فریمورک مانند یک زبان مستقل عمل می کند. بیشتر تفاوت این دو زبان بیشتر در سینتکس شون هست ولی قدرتشون با هم دیگه برابر است. برای تفاوت های سینتکس این دور زبان به این لینک مراجعه کنید.

 

اما کاربردی ویژوال بیسیک در تست نفوذ چیست ؟

خب ما این همه توضیح دادیم تا برسیم به اصل مطلب، در ابتدا من سعی کردم ویژوال بیسیک دات نت رو معرفی کنم و اون دیدگاه غلطی که اکثر افراد نسبت به این زبان برنامه نویسی دارند از بین ببرم. چرا ما باید از ویژوال بیسیک دات نت بجای پایتون یا یک زبان برنامه نویسی دیگه استفاده کنیم. یکی از دلایل استفاده سادگی و در حین حال قدرتمند بودن این زبان برنامه نویسی است. یکی از ویژیگی های قدرتمند این زبان خروجی این فایل است. پایتون یک زبان قدرتمند هست ولی باید بپذیرم که هر زبان برنامه نویسی برای یک کاری بهتره است و نمیشه با هر زبان هرکاری کرد.

یکی از مشکلاتی که من با پایتون داشتم در خروجی فایل exe بود. مثلاً من یک پروژه رت (remote access tool) با پایتون ساختم و خروجی این فایل exe حدواً ۴۰ مگابایت شد، که این برای یک برنامه ی رت فاجعه است، بعد از اون برای اجرای این فایل روی سیستم قربانی باید کامپایلر پایتون و کتابخانه های استفاده شده روی سیستم شخص قربانی نصب بوده باشه تا این فایل رت اجرا بشود.

 

چه ابزار هایی با VB.NET ساخته شده است؟

ابزار های معروف زیادی با ویژوال بیسیک دات نت تا امروز ساخته شده است، که من در لیست زیر نام چند پروژه موفق رو براتون لیست کردم.

 

njRAT v0.7d

 

خلاصه مطلب

در کل اگر دنبال یک زبان برنامه نویسی ساده و راحت و درحین حال قدرتمند برای بحث ساخت ابزار های گرافیکی و کنسولی عالی هستید که برای پلتفرم ویندوز خوب کار کند پیشنهاد من ویژوال بیسیک دات نت است. تقریباً می تونم بگم ۷۰ درصد کریپتر های معروف و کاربردی رو با این زبان برنامه نویسی می سازند و شما اگر دوست دارید ابزار های کاربردی واقعی بسازید و خروجی عالی داشته باشه من این زبان رو پیشنهاد می کنم. که در ادامه می تونید با همین زبان برنامه نویسی اندروید و ios هم انجام بدید. در آینده من سعی می کنم آموزش های زیادی در مورد این زبان برنامه نویسی در سایت سایبر آموز منتشر کنم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://cyberamooz.com/?p=2442
اشتراک گذاری:
میلاد رنجبر وبسایت شخصی
من میلاد رنجبر هستم. علاقه مند به دنیای هک و امنیت و برنامه نویسی هستم. دوست دارم هر چیزی رو که یاد میگیرم به زبان خیلی ساده به دوستان آموزش بدم. علاقه شدیدی به تست نفوذ سیستم ها دارم و تلاش می کنم همیشه در این شاخه از تست نفوذ پیشرفت کنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ویژوال بیسیک دات نت (VB.Net) چیست و چه کاربردی در تست نفوذ دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.